Klub učiteľov Hejného metódy Ružomberok

Domovská stránka » Nezaradené » NIELEN MATIKOU TO V MŠ DÝCHA

NIELEN MATIKOU TO V MŠ DÝCHA

Keď už som myslela, že to zbalím, prišla Janka a o chvíľu sa pridali Ľubka so Zuzkou, predsa len Bobrovec a Pribylina sú kúsok ďalej od Ružomberka. Mirka s Dáškou pribehli s malým meškaním, lebo porada sa trošku natiahla.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z programu:

 • Čo sa nám už podarilo:
  • Jankini žiaci radi pracujú s kockami, páči sa im aj “krokovanie”, no keďže sú to už starší žiaci, cíti potrebu pracovať s číselnou osou a to sme už v prostredí “schody”, číslo má svoju adresu a žiak môže pripočítavať a odpočítavať. Výbornou pomôckou je číselná os na lavici, či slepá číselná os, po ktorej sa žiak pohybuje figúrkou (vyrobenou, alebo z niektorej hry), čísla môže a nemusí dopisovať, podľa úrovne a potreby konkrétneho žiaka.
  • Ľubka má skúsenosti s kockami, geodoskami aj autobusom. Špekuluje nad “krokovaním” a tým, ako ho prepojiť s fašiangami a karnevalom. Určite niečo skvelé vymyslí a pri najbližšom stretnutí nás tým poteší.
  • Zuzka ešte stále zbiera odvahu a najmä hľadá čas, kde zaradiť matematiku ochutenú Hejného metódou.

geodosky-ms5

 • Cvičme v rytme 🙂 matiku, samozrejme:
  • cvičili sme menej, akosi sme sa zarozprávali aj na iné témy (pozri nižšie), no dievčatá budú hľadať pesničky a rýmovačky, ktoré budú ideálne na synchronizáciu pohybov pri krokovaní: kráčanie, tlieskanie/plieskanie, spievanie/počítanie
  • netreba s ponáhľať, ale postupovať od najjednoduchších aktivít v jednotlivých prostrediach, nechať deti, nech si ich poriadne prežijú a pochopiabus1
 •  Mirkin bonus_rozvoj slovnej zásoby: Nielen matematických pojmov, ale slovná zásoba celkovo, to je to, čo deťom dneška chýba. Dôvody sú jednoznačné, rodičia sa doma deťom venujú menej ako v minulosti, nemajú čas sa s nimi rozprávať. Dieťaťu odloženému k počítaču, či tabletu sa veru jazýček rozväzuje ťažko. A tak, keď príde do prvej triedy, má problém s vyjadrovaním, nepozná bežné pojmy, ťažko tvorí vety.  S Mirkou sme si vyskúšali niekoľko aktivít, ktoré je možné robiť s deťmi už v MŠ, aby sme ich slovnú zásobu obohatili.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • Diskusia sa nám predĺžila do pol siedmej :). Témy od matematiky, cez špeciálnu pedagogiku až po aktuálnu inklúziu. Dobre nám bolo spolu, škoda,že si viacerí nenašli čas, možno nabudúce :).

Stretneme sa na Základnom kurze Hejného vyučovacej metódy pre učiteľov materských škôl v Ružomberku v termíne 3.-4. marca 2017.  Prihlasovanie: bude otvorené do 22.2.2017.  

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: